Vishay/Dale RN50E2491FB14
RN50E2491FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2491FB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2491FB14.pdf
Availability of RN50E2491FB14
QUANTITY
RN50E2491FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2491FB14
Internal Part NumberEIS-RN50E2491FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2491FB14
Related LinksRN50E2, RN50E2491FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2491FB14 Details Description
Related parts for RN50E2491FB14
RES TEMP SENS 820 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3.3V HI DRV 8-SOIC datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,ORN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 480VAC datasheet.pdf