Vishay/Dale RN50E4530FRE6
RN50E4530FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E4530FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E4530FRE6.pdf
Availability of RN50E4530FRE6
QUANTITY
RN50E4530FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E4530FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E4530FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E4530FRE6
Related LinksRN50E4, RN50E4530FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E4530FRE6 Details Description
Related parts for RN50E4530FRE6
LED 7-SEG .56 SNGL RED CC DIR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 230V 250A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
IC ACCEL XY-AXIS 50/20G 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf