Vishay/Dale RN50E49R9BRSL
RN50E49R9BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E49R9BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E49R9BRSL.pdf
Availability of RN50E49R9BRSL
QUANTITY
RN50E49R9BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E49R9BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E49R9BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E49R9BRSL
Related LinksRN50E4, RN50E49R9BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E49R9BRSL Details Description
Related parts for RN50E49R9BRSL
RES SMD 160 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG-58C/U 36" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
MODULE ANT CHIP ZIGBEE 2MW SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND REEL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf