Vishay/Dale RN50E5111BRSL
RN50E5111BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E5111BRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E5111BRSL.pdf
Availability of RN50E5111BRSL
QUANTITY
RN50E5111BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E5111BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E5111BRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E5111BRSL
Related LinksRN50E5, RN50E5111BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E5111BRSL Details Description
Related parts for RN50E5111BRSL
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CT REC HSG 4P CRIMP TYPE BLUE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 50W 48V DUAL 15A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 8-Channel D/A Converter IC datasheet.pdf