Vishay/Dale RN50E5111FRSL
RN50E5111FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E5111FRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E5111FRSL.pdf
Availability of RN50E5111FRSL
QUANTITY
RN50E5111FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E5111FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E5111FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E5111FRSL
Related LinksRN50E5, RN50E5111FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E5111FRSL Details Description
Related parts for RN50E5111FRSL
IDC CABLE - MPL60K/MC60G/MPL60K datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 9BIT 24SOIC datasheet.pdf
GDT 200V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
ADHESIVE CORD CLIPS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO-214A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf