Vishay/Dale RN50E5231BBSL
RN50E5231BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E5231BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E5231BBSL.pdf
Availability of RN50E5231BBSL
QUANTITY
RN50E5231BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E5231BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E5231BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E5231BBSL
Related LinksRN50E5, RN50E5231BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E5231BBSL Details Description
Related parts for RN50E5231BBSL
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC PCI EXPRESS FANOUT SW 196-BGA datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTICS 2MBD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096MS-3 0C1-VG datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS VERT BRD/BRD datasheet.pdf