Vishay/Dale RN50E5491BB14
RN50E5491BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E5491BB14
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E5491BB14.pdf
Availability of RN50E5491BB14
QUANTITY
RN50E5491BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E5491BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E5491BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E5491BB14
Related LinksRN50E5, RN50E5491BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E5491BB14 Details Description
Related parts for RN50E5491BB14
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 356VWM 631VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 1.27MM 6POS datasheet.pdf
IC FPGA 130 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 200V 6A DO4 datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
POT 25K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf