Vishay/Dale RN50E5830BBSL
RN50E5830BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E5830BBSL
Brief Description
RES 583 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E5830BBSL.pdf
Availability of RN50E5830BBSL
QUANTITY
RN50E5830BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E5830BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E5830BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)583
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)