Vishay/Dale RN50E6192BBSL
RN50E6192BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E6192BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E6192BBSL.pdf
Availability of RN50E6192BBSL
QUANTITY
RN50E6192BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E6192BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E6192BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E6192BBSL
Related LinksRN50E6, RN50E6192BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E6192BBSL Details Description
Related parts for RN50E6192BBSL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
BATTERY VRLA 6V 5AH datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 9.5A 21MM datasheet.pdf
RES 3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TJ DOUBLE WIRE SPLICE datasheet.pdf
1800UF 350V 45X60MM 85C 5000H datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf