Vishay/Dale RN50E6490BBSL
RN50E6490BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E6490BBSL
Brief Description
RES 649 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E6490BBSL.pdf
Availability of RN50E6490BBSL
QUANTITY
RN50E6490BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E6490BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E6490BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E6490BBSL
Related LinksRN50E6, RN50E6490BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E6490BBSL Details Description
Related parts for RN50E6490BBSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 250VAC/VDC datasheet.pdf
VARISTOR 738V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
PROBE TIP TO PCB ADAPT datasheet.pdf
HSG RECPT FASTON INFINITE SW F datasheet.pdf
508 TB SOCKET datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf