Vishay/Dale RN50E6490BRSL
RN50E6490BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E6490BRSL
Brief Description
RES 649 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E6490BRSL.pdf
Availability of RN50E6490BRSL
QUANTITY
RN50E6490BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E6490BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E6490BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E6490BRSL
Related LinksRN50E6, RN50E6490BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E6490BRSL Details Description
Related parts for RN50E6490BRSL
IC I2C MUX 2CH 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 900MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
MAGNET FOR GLS-S1 SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 11.2A 14 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SPR MATE BTTM TEST PLG JUMPER AS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf