Vishay/Dale RN50E6981BB14
RN50E6981BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E6981BB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E6981BB14.pdf
Availability of RN50E6981BB14
QUANTITY
RN50E6981BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E6981BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E6981BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E6981BB14
Related LinksRN50E6, RN50E6981BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E6981BB14 Details Description
Related parts for RN50E6981BB14
CONN HEADER 10POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 28SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT 8POS SMD datasheet.pdf
FLEX TAPE JOINER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf