Vishay/Dale RN50E7871BBSL
RN50E7871BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E7871BBSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E7871BBSL.pdf
Availability of RN50E7871BBSL
QUANTITY
RN50E7871BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E7871BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E7871BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E7871BBSL
Related LinksRN50E7, RN50E7871BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E7871BBSL Details Description
Related parts for RN50E7871BBSL
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PQFP datasheet.pdf
CABLE TIE BARB TY 120LB 14.9" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf