Vishay/Dale RN50E8251BBSL
RN50E8251BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E8251BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E8251BBSL.pdf
Availability of RN50E8251BBSL
QUANTITY
RN50E8251BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E8251BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E8251BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E8251BBSL
Related LinksRN50E8, RN50E8251BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E8251BBSL Details Description
Related parts for RN50E8251BBSL
CONN SPRING CONT 06 POS .276 SMD datasheet.pdf
LED SS 5V DUAL RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 30A 30V datasheet.pdf