Vishay/Dale RN50E8251BRSL
RN50E8251BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E8251BRSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E8251BRSL.pdf
Availability of RN50E8251BRSL
QUANTITY
RN50E8251BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E8251BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E8251BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E8251BRSL
Related LinksRN50E8, RN50E8251BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E8251BRSL Details Description
Related parts for RN50E8251BRSL
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 7.68" datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 200V 2A 100/110VAC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 4POS 1MM R/A datasheet.pdf