Vishay/Dale RN55C1000DBSL
RN55C1000DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1000DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1000DBSL.pdf
Availability of RN55C1000DBSL
QUANTITY
RN55C1000DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1000DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1000DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1000DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1000DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1000DBSL Details Description
Related parts for RN55C1000DBSL
COIL CHOKE 68MH 1.0A RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER ON datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SNT-4A datasheet.pdf