Vishay/Dale RN55C1000DBSL
RN55C1000DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1000DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1000DBSL.pdf
Availability of RN55C1000DBSL
QUANTITY
RN55C1000DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1000DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1000DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1000DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1000DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1000DBSL Details Description
Related parts for RN55C1000DBSL
IC REG BUCK 5V 1A 24SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 PLASTIC datasheet.pdf
CONN PLUG ADPT 28PIN SLOT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 23POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf