Vishay/Dale RN55C1010BRSL
RN55C1010BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1010BRSL
Brief Description
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1010BRSL.pdf
Availability of RN55C1010BRSL
QUANTITY
RN55C1010BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1010BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1010BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1010BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1010BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1010BRSL Details Description
Related parts for RN55C1010BRSL
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 22A TO-220AB datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 225MA 1.5 OHM datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf