Vishay/Dale RN55C1013BR36
RN55C1013BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1013BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1013BR36.pdf
Availability of RN55C1013BR36
QUANTITY
RN55C1013BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1013BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1013BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1013BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1013BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1013BR36 Details Description
Related parts for RN55C1013BR36
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 2.32V 10MSOP datasheet.pdf
IC CLK DRIVER 2.5V PLL 44-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 74MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf