Vishay/Dale RN55C1013DBSL
RN55C1013DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1013DBSL
Brief Description
RES 101K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1013DBSL.pdf
Availability of RN55C1013DBSL
QUANTITY
RN55C1013DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1013DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1013DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1013DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1013DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1013DBSL Details Description
Related parts for RN55C1013DBSL
LCD MODULE 16X1 CHARACTER datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 12A HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENS 3000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 8.3A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
TOP1.5GS 05/90 5.08 OG EEXE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf