Vishay/Dale RN55C1022FRSL
RN55C1022FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1022FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1022FRSL.pdf
Availability of RN55C1022FRSL
QUANTITY
RN55C1022FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1022FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1022FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1022FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1022FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1022FRSL Details Description
Related parts for RN55C1022FRSL
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG BD/BD 60POS .5MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf