Vishay/Dale RN55C1043BBSL
RN55C1043BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1043BBSL
Brief Description
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1043BBSL.pdf
Availability of RN55C1043BBSL
QUANTITY
RN55C1043BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1043BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1043BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1043BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1043BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1043BBSL Details Description
Related parts for RN55C1043BBSL
IC COUNTER DUAL 4STAGE 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 6POS PLG-WIRE .5M datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR B 1042-B 120-A151 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V NP0 1812 datasheet.pdf