Vishay/Dale RN55C1043CB14
RN55C1043CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1043CB14
Brief Description
RES 104K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1043CB14.pdf
Availability of RN55C1043CB14
QUANTITY
RN55C1043CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1043CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1043CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1043CB14
Related LinksRN55C1, RN55C1043CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1043CB14 Details Description
Related parts for RN55C1043CB14
IDC CABLE - MSC40A/MC40G/X datasheet.pdf
ADAPTER TEST W/PINS 107.6MM WDU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FER SPLIT FLTR 20POS MET 2PCS=1 datasheet.pdf