Vishay/Dale RN55C1051BBSL
RN55C1051BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1051BBSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1051BBSL.pdf
Availability of RN55C1051BBSL
QUANTITY
RN55C1051BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1051BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1051BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1051BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1051BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1051BBSL Details Description
Related parts for RN55C1051BBSL
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MKR50K datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" RBW JACKP NI datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf