Vishay/Dale RN55C1051CRSL
RN55C1051CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1051CRSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1051CRSL.pdf
Availability of RN55C1051CRSL
QUANTITY
RN55C1051CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1051CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1051CRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1051CRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1051CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1051CRSL Details Description
Related parts for RN55C1051CRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 14V datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 2A 7DD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH ROTARY LEVER DP-5POS SLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2839A WLP datasheet.pdf
RES 40.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf