Vishay/Dale RN55C1051FBSL
RN55C1051FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1051FBSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1051FBSL.pdf
Availability of RN55C1051FBSL
QUANTITY
RN55C1051FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1051FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1051FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1051FBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1051FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1051FBSL Details Description
Related parts for RN55C1051FBSL
IGBT 600V 28A 167W TO220AB datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 3-INP 20-PLCC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER/BUFFER 24-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN LOADOFF datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 32 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
POT 40 OHM 500W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
2W2C F WATER RES R/A 15A datasheet.pdf