Vishay/Dale RN55C1053DRE6
RN55C1053DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1053DRE6
Brief Description
RES 105K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1053DRE6.pdf
Availability of RN55C1053DRE6
QUANTITY
RN55C1053DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1053DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1053DRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1053DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1053DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1053DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1053DRE6
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf