Vishay/Dale RN55C1070FRE6
RN55C1070FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1070FRE6
Brief Description
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1070FRE6.pdf
Availability of RN55C1070FRE6
QUANTITY
RN55C1070FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1070FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1070FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1070FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1070FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1070FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1070FRE6
RES ARRAY 5 RES 150K OHM 10SIP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PANEL FILLER 6UX14HP ASSEMBLY datasheet.pdf
BOARD EVAL SYNC BUCK CONVERTER datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf