Vishay/Dale RN55C1071BBSL
RN55C1071BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1071BBSL
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1071BBSL.pdf
Availability of RN55C1071BBSL
QUANTITY
RN55C1071BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1071BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1071BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1071BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1071BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1071BBSL Details Description
Related parts for RN55C1071BBSL
FIXED IND 390UH 1.52A 288 MOHM datasheet.pdf
IC DIAGNOSTIC SCN REG 3ST 24QSOP datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 25.4X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA16 M25 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL LP 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 500V 5A 15-SIP datasheet.pdf