Vishay/Dale RN55C1092BRE6
RN55C1092BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1092BRE6
Brief Description
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1092BRE6.pdf
Availability of RN55C1092BRE6
QUANTITY
RN55C1092BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1092BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1092BRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1092BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1092BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1092BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1092BRE6
IC FILTER UNIV RC QUAD LN 20SSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .23M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT SKT datasheet.pdf