Vishay/Dale RN55C10R0CRE6
RN55C10R0CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C10R0CRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C10R0CRE6.pdf
Availability of RN55C10R0CRE6
QUANTITY
RN55C10R0CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C10R0CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C10R0CRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C10R0CRE6
Related LinksRN55C1, RN55C10R0CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C10R0CRE6 Details Description
Related parts for RN55C10R0CRE6
TERM PC HORZ MNT METRIC SCREW datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 150W 12V 12.5A datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf