Vishay/Dale RN55C1102DRE6
RN55C1102DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1102DRE6
Brief Description
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1102DRE6.pdf
Availability of RN55C1102DRE6
QUANTITY
RN55C1102DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1102DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1102DRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1102DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1102DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1102DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1102DRE6
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.95"L X 4.92"W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.8A 16 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf