Vishay/Dale RN55C1130BRE6
RN55C1130BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1130BRE6
Brief Description
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1130BRE6.pdf
Availability of RN55C1130BRE6
QUANTITY
RN55C1130BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1130BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1130BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1130BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1130BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1130BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1130BRE6
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 6.5A TO220FP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T PCB NONSHORT datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf