Vishay/Dale RN55C1150FRSL
RN55C1150FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1150FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1150FRSL.pdf
Availability of RN55C1150FRSL
QUANTITY
RN55C1150FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1150FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1150FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1150FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1150FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1150FRSL Details Description
Related parts for RN55C1150FRSL
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC OS 100W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.25K OHM 12W datasheet.pdf