Vishay/Dale RN55C1152BBSL
RN55C1152BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1152BBSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1152BBSL.pdf
Availability of RN55C1152BBSL
QUANTITY
RN55C1152BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1152BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1152BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1152BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1152BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1152BBSL Details Description
Related parts for RN55C1152BBSL
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5V 5W datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRVR SO6L datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf