Vishay/Dale RN55C1161BRE6
RN55C1161BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1161BRE6
Brief Description
RES 1.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1161BRE6.pdf
Availability of RN55C1161BRE6
QUANTITY
RN55C1161BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1161BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1161BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1161BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1161BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1161BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1161BRE6
LED RED BI-LEVEL BOTTOM LED MIS datasheet.pdf
RELAY REED datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.18A 14DSO datasheet.pdf
LENS/HOLDER TAPE CREE XR-E,C datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 931 OHM 1% 5W datasheet.pdf