Vishay/Dale RN55C1181FB14
RN55C1181FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1181FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1181FB14.pdf
Availability of RN55C1181FB14
QUANTITY
RN55C1181FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1181FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1181FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1181FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1181FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1181FB14 Details Description
Related parts for RN55C1181FB14
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 50PPM datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/32/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
FRNT PNL 3U 4HP TYP 2 EXTRCT HDL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf