Vishay/Dale RN55C1181FR36
RN55C1181FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1181FR36
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1181FR36.pdf
Availability of RN55C1181FR36
QUANTITY
RN55C1181FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1181FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1181FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1181FR36
Related LinksRN55C1, RN55C1181FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1181FR36 Details Description
Related parts for RN55C1181FR36
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION U-POD 12-22AWG datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSE FAST 8A 1000V MIDGET datasheet.pdf
SE SURFACE DISC 4" A CRS datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4-48" CLEAR datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT datasheet.pdf
GOLD PRIVACY FILTER LAPTOP 11.6" datasheet.pdf