Vishay/Dale RN55C1183BRE6
RN55C1183BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1183BRE6
Brief Description
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1183BRE6.pdf
Availability of RN55C1183BRE6
QUANTITY
RN55C1183BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1183BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1183BRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1183BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1183BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1183BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1183BRE6
DIE SET FIB OPT SC/FC RND CRIMP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 5V datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 16A 200V TO-220AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 17POS datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf
6U 175MM SIDE PLATE datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf