Vishay/Dale RN55C1212CB14
RN55C1212CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1212CB14
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1212CB14.pdf
Availability of RN55C1212CB14
QUANTITY
RN55C1212CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1212CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1212CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1212CB14
Related LinksRN55C1, RN55C1212CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1212CB14 Details Description
Related parts for RN55C1212CB14
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 12MHZ 8SO datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL # 80-89 datasheet.pdf
ITNA PULSE TRANSFORMER THT 0.1A datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BD PI3305-20 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf