Vishay/Dale RN55C1240BRE6
RN55C1240BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1240BRE6
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1240BRE6.pdf
Availability of RN55C1240BRE6
QUANTITY
RN55C1240BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1240BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1240BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1240BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1240BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1240BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1240BRE6
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX BUS 8-9BIT DUAL 56-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL W/PIN datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
NON-STACK-THRU 64PIN SLD MODULE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1.5A CPH3 datasheet.pdf