Vishay/Dale RN55C1262DBSL
RN55C1262DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1262DBSL
Brief Description
RES 12.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1262DBSL.pdf
Availability of RN55C1262DBSL
QUANTITY
RN55C1262DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1262DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1262DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1262DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1262DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1262DBSL Details Description
Related parts for RN55C1262DBSL
CLAMP CABLE .250/.140 NYLON datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6MLF datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW POWERDI323 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN CAP CVR SHORTING FOR N JACK datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6300K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
SPLICING RIG W/ HAND CRIMPER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28QFN datasheet.pdf
BLOWER 120X32MM TACH 12VDC datasheet.pdf