Vishay/Dale RN55C1271BRSL
RN55C1271BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1271BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1271BRSL.pdf
Availability of RN55C1271BRSL
QUANTITY
RN55C1271BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1271BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1271BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1271BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1271BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1271BRSL Details Description
Related parts for RN55C1271BRSL
MODULE SCR/DIODE 90A 600VAC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 8.86" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 66MA 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf