Vishay/Dale RN55C1271BRSL
RN55C1271BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1271BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1271BRSL.pdf
Availability of RN55C1271BRSL
QUANTITY
RN55C1271BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1271BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1271BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1271BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1271BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1271BRSL Details Description
Related parts for RN55C1271BRSL
TRANS PNP 80V 25A TO3 datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 8-1 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE STR FMALE-R/A MALE 5POS 4M datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REFLECTOR 1POS 45MM RND 22MM H datasheet.pdf