Vishay/Dale RN55C1273FRE6
RN55C1273FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1273FRE6
Brief Description
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1273FRE6.pdf
Availability of RN55C1273FRE6
QUANTITY
RN55C1273FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1273FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1273FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1273FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1273FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1273FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1273FRE6
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 100' datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY W/SW SCREW-ON datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS GOLD SMD datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
CONN JACK 4POS INLINE PIN datasheet.pdf