Vishay/Dale RN55C1292BRE6
RN55C1292BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1292BRE6
Brief Description
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1292BRE6.pdf
Availability of RN55C1292BRE6
QUANTITY
RN55C1292BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1292BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1292BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1292BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1292BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1292BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1292BRE6
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 45MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
SWITCH ASGGA2J04AC SS-FORM datasheet.pdf
IC PSE CTRLR FOR POE 36SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED LETERAS COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf