Vishay/Dale RN55C12R7BRE6
RN55C12R7BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C12R7BRE6
Brief Description
RES 12.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C12R7BRE6.pdf
Availability of RN55C12R7BRE6
QUANTITY
RN55C12R7BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C12R7BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C12R7BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C12R7BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C12R7BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C12R7BRE6 Details Description
Related parts for RN55C12R7BRE6
CONN CARDEDGE 44DUAL POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 11A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
6762 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES 910 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63V AXIAL datasheet.pdf