Vishay/Dale RN55C1300BBSL
RN55C1300BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1300BBSL
Brief Description
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1300BBSL.pdf
Availability of RN55C1300BBSL
QUANTITY
RN55C1300BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1300BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1300BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1300BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1300BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1300BBSL Details Description
Related parts for RN55C1300BBSL
IC CPU SUPRV 8K EE RST LO 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC RF MOD 868-870MHZ 11.5X14.1MM datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 120W NI-780S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CARTRIDGE HEATER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 400A 3TOWER datasheet.pdf