Vishay/Dale RN55C1301BR36
RN55C1301BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1301BR36
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1301BR36.pdf
Availability of RN55C1301BR36
QUANTITY
RN55C1301BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1301BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1301BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1301BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1301BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1301BR36 Details Description
Related parts for RN55C1301BR36
TRIMMER 25 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 30-10AWG datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIPLEXER 2450 MHZ datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
PWRBLADE R/A HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
635 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 50 V datasheet.pdf