Vishay/Dale RN55C1301DBSL
RN55C1301DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1301DBSL
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1301DBSL.pdf
Availability of RN55C1301DBSL
QUANTITY
RN55C1301DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1301DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1301DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1301DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1301DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1301DBSL Details Description
Related parts for RN55C1301DBSL
POWER STRIP 6OUT 6'CORD METAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 110NS 56FBGA datasheet.pdf
IC FPGA SOC 10K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf